Theatre in Wales

The latest theatre, dance and performance news

Wales Theatre Awards 2015     

Wales Theatre Awards 2015


Wales Theatre Awards tonight (January 15) revealed the nominations for the country’s celebration of theatre, opera and dance.

The much-anticipated 17 shortlists were announced at Aberystwyth Arts Centre by the Centre’s Artistic Director Gareth Roberts and Adam Somerset, on behalf of Wales Theatre Awards Director Mike Smith.

The winners and highly commended will be announced at a glittering awards ceremony at Sherman Cymru on Saturday, January 31 at 7pm.

Nominated by critics who have reviewed performances throughout the year, these awards recognise excellence in performances created and presented in Wales.



The shortlists for the categories that include productions, performances, writing, direction, design and sound range include work from the large and small companies, large and small scale work, English, Welsh and, with opera and dance, productions that span many and no languages.


Mike Smith, Wales Theatre Awards Director, said: "At the awards ceremony we will also be launching a new Critics Fund to make sure artists and audiences benefit from the debate, discussion and feedback provided by critics by enabling far more reviewing and supporting the next generation”.
The WTAs have been developed from the previous Theatre Critics of Wales Awards and continue to include young and new critics in the nominating and judging. The WTAs and the Fund are totally independent and run by a new, voluntary, not-for-profit-company, Arts Awards Ltd.

He added, “More than 30 critics from across Wales, working in English and in Welsh, across genres and media platforms have nominated performances they have reviewed through the year. Six groups of judges now have the ridiculously difficult task of selecting the three highly commended and the overall winner in each category.”
Full list of shortlists attached:


Any piece of professional theatre created and presented in Wales between January and November 2014 was eligible for this year’s awards. For 2016 and subsequent years the eligibility period will be December to November of the following year.





Awards Shortlist
Rhestr fer Gwobrau

Best Show for Children and Young People
Y Sioe Orau ar gyfer Plant a Phobol Ifanc
As You Like It, Taking Flight Theatre Company
Gwyn, Cwmni'r Frân Wen
Luna, Theatr Iolo, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Theatre Hullabaloo
Maudie’s Rooms, Roar Ensemble, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Sherman Cymru

Best Sound and/or Lighting
Sain a/neu Goleuo Gorau
Contractions, Dyfan Jones & Nick Beadle, Iain Goosey Productions in partnership with/mewn partneriaeth â Chapter
Moses & Egypt, Fabrice Kebour, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru
Purlieus, Joe Fletcher, National Dance Company Wales/Cwmni Dawns Cenedlaethol Cymru
Song, Laura Lima, James Tyson & Ranters Theatre, International Performance Festival Cardiff/ Gŵyl Berfformio Ryngwladol Caerdydd

Dylunio a/neu Gwisgoedd Gorau
Best Design and/or Costume
Adventures in the Skin Trade, Neil Davies, Theatr Iolo
Killing of Sister George, Holly McCarthy, Theatr Pena, in co-production with/mewn cyd-gynhyrchiad gyda Riverfront in association with/ar y cyd â Torch Theatre/Theatr y Torch
Mametz, Jon Bausor & Lucy Martin, National Theatre Wales, co-commissioned by/comisiynwyd ar y cyd â 14-18 NOW
Under Milk Wood: an Opera , Simon Banham, Taliesin Arts Centre, coproduction with/cyd-gynhyrchiad gyda Le Chien qui chante & Companion Star, in association with/ar y cyd â Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru


Gwryw gorau mewn Cynhyrchiad Opera
Best Male in an Opera Production
Barry Banks, William Tell, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Grand Théâtre de Genève, Houston Grand Opera & Teatr Wielki, Warsaw.
David Kempster, William Tell, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Grand Théâtre de Genève, Houston Grand Opera & Teatr Wielki, Warsaw.
Johnny Herford, The Trial, Music Theatre Wales, A co-commission and co-production by/ mae cyd-comisiynu a chyd-gynhyrchu gan: Music Theatre Wales, The Royall Opera l, Theater Magdeburg & Scottish Opera
John Tomlinson, Moses und Aron, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru


Benyw gorau mewn Cynhyrchiad Opera
Best Female in an Opera Production
Claire Booth, Moses in Egypt, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Houston Grand Opera
Helen Sherman, Carmen, Mid Wales Opera/Opera Canolbarth Cymru
Mary Elizabeth Williams, Nabucco, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Stuttgart Opera
Sarah Tynan, Boulevard Solitude, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru

Cynhyrchiad Opera Gorau
Best Opera Production
Acis & Galatea, Mid Wales Opera/Opera Canolbarth Cymru, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Royal Welsh College of Music & Drama/Coleg Brenhinol Cerdd A Drama Cymru with members of/ gyda aelodau o Brecon Baroque.
Moses und Aron, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru
The Trial, Music Theatre Wales, A co-commission and co-production by/ mae cyd-gomisiynu a chyd-gynhyrchu gan: Music Theatre Wales, The Royal Opera, Theater Magdeburg & Scottish Opera
Under Milkwood: an opera, Taliesin Arts Centre, coproduction with/cyd-gynhyrchiad gyda Le Chien qui chante & Companion Star, in association with/ar y cyd â Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru



Dramodydd gorau yn yr Iaith Saesneg
Best Playwright in the English Language
Alan Harris, The Future for Beginners, LiveArtShow & Wales Millennium Centre
Mark Jenkins, Downtown Paradise, Welsh Fargo Stage Company
Matthew Bulgo, Last Christmas, Dirty Protest
Owen Sheers, Mametz, National Theatre Wales, co-commissioned by/gomisiynwyd ar y cyd 14-18 NOW

Dramodydd gorau yn y Gymraeg
Best Playwright in the Welsh Language
Carmen Medway Stephens, translated by/cyfieithu gan Sharon Morgan, Priodferch Utah, Theatr 1.618
Caryl Lewis, Y Negesydd, Theatr Genedlaethol Cymru, in partnership with/mewn partneriaeth â Theatr Felinfach
Siôn Eirian, Garw, Theatr Bara Caws
Dafydd James, Fe ddaw'r byd i ben, Sherman Cymru, Cwmni Richard Burton, Coleg Brenhinol Cerdd a Drama Cymru/ The Richard Burton Company, Royal Welsh College of Music and Drama






Cynhyrchiad Dawns Gorau
Best Dance Production
Caitlin, Light, Ladd & Emberton
My People, Gwyn Emberton, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Aberystwyth Arts Centre/Canolfan y Celfyddydau Aberystwyth
Same Flame/ Week of Pines, Ballet Cymru, co-production with/cyd-gynhyrchiad gyda Riverfront.
Transition Jem and Ella Treays, co-production between/cyd-gynhyrchiad gyda National Theatre Wales, Theatr Iolo and RunRagged Productions

Cyfarwyddwr Gorau
Best Director
Betsan Llwyd, Garw, Theatr Bara Caws
Kate Wasserberg, Contractions, Iain Goosey Productions in partnership with Chapter Arts Centre
Michael McCarthy, The Trial, Music Theatre Wales
Terry Hands, Under Milk Wood, Clwyd Theatr Cymru

Best Female Performance in the English Language
Perfformiad Benyw Gorau yn yr Iaith Saesneg
Catrin Aaron, Contractions, Iain Goosey Productions in partnership with/mewn partneriaeth â Chapter
Jannah Warlow, Tender Napalm, Company of Sirens in association with/ar y cyd â Theatr Iolo & Chapter
Sara Lloyd-Gregory, Contractions, Iain Goosey Productions in partnership with/mewn partneriaeth â Chapter
Sian Howard, Ghosts, Clwyd Theatr Cymru
Best Male Performance in the English Language
Perfformiad Gwryw gorau yn yr Iaith Saesneg
Chris Gordon, Romeo & Juliet, Sherman Cymru
Daniel Llewelyn Williams, Not About Heroes, Clwyd Theatr Cymru
Jordan Bernarde, Crazy Gary’s Mobile Disco, Waking Exploits
Rhodri Miles, Clown in the Moon, Miles Productions in association with/ar y cyd â Cahoots Theatre Company


Perfformiad Benyw Gorau yn yr Iaith Gymraeg
Best Female Performance in the Welsh Language
Eiry Thomas, Garw, Theatr Bara Caws
Sara Lloyd Gregory, Y Negesydd, Theatr Genedlaethol Cymru
Rhian Blythe, Blodeuwedd, Theatr Genedlaethol Cymru
Gwawr Loader, Garw, Theatr Bara Caws

Perfformiad Gwryw gorau yn y Gymraeg
Best Male Performance in the Welsh Language
Aled Pedrick, Y Negesydd, Theatr Genedlaethol Cymru, in partnership with/mewn partneriaeth â Theatr Felinfach
Carwyn Jones, Dros Y Top, Theatr Bara Caws
Gwion Aled, Dros Y Top, Theatr Bara Caws
Rhys Parry-Jones, Garw, Theatr Bara Caws

Cynhyrchiad Gorau yn yr Iaith Gymraeg
Best Production in the Welsh Language
Ectoplasm, Jon Gower
Garw, Theatr Bara Caws
Priodferch Utah, Theatr 1.618
Y Negesydd, Theatr Genedlaethol Cymru mewn partneriaeth â/in partnership with Theatr Felinfach


Best Production in the English Language
Cynhyrchiad Gorau yn yr Iaith Saesneg
Beneath the Streets, Punchdrunk Enrichment and Hijinks Theatre
Hiraeth, Buddug James Jones
Mametz, National Theatre Wales co-commissioned by/comisiynwyd ar y cyd 14-18 NOW
Roberto Zucco, August 012

Ensemble Gorau
Best Ensemble
Adventures in the Skin Trade, Theatr Iolo
Dros Y Top, Theatr Bara Caws
Under Milk Wood, Clwyd Theatr Cymru
WNO Chorus, Moses und Aron, Welsh National Opera/Opera Cenedlaethol Cymru

 
web site
:

e-mail:
Thursday, January 15, 2015back

 

 

Older news stories have been carefully archived.
2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999

 

Privacy Policy | Contact Us | ©2013 keith morris / red snapper web designs / keith@artx.co.uk